Latvijas ekonomika un mazie sms aizdevumi

Samērā daudzi Latvijas iedzīvotāji joprojām uzskata, ka Latvijas ekonomika ir tukša vieta. Viņi domā, ka mēs neko neražojam, bet lūk PSRS laikos viss bija labāk. Iemesli ? Līdz ar režīmu maiņu notika būtiskas pārmaiņas valsts tautsaimniecībā. Ražošana lielā mērā tika likvidēta, cerot, ka,  ja šeit nebūs lielie uzņēmumi, Krieviju Latvija neinteresēs. Tas, protams, nenotika, bet,  ja var ticēt nu jau mirušā deputāta Valdmaņa grāmatai tādas bija ASV “speciālistu” rekomendācijas Tautas frontes mantiniekiem. Ekonomikas pārstrukturizācijas rezultātā izzuda lielie valsts uzņēmumi, bet to vietā saradās daudzi tūkstoši privātā iniciatīvā balstīti privātie uzņēmumi, no kuriem daļa darbojas joprojām. Zinot, ka PSRS laikos privātā iniciatīva bija nosodāma un liela daļa bija priecīgi, ka valsts viņiem nodrošina jebkādu darbu, ir skaidrs, ka ne visi ir apmierināti. Pašreizējos apstākļos darbs pats par sevi nevienam netiek dots, ja nav pārliecība par darbinieka spējām vai vēlmi arodu apgūt. Rezultātā daļā sabiedrības ir jaušama neapmierinātība un rodas prasība valstij pašai nodrošināt darba vietas. No vienas puses, šāda vēlme ir saprotama, bet no otras, Dievs katram no m ums ir devis zināmu spēju līmeni un iespēju šīs spējas arī realizēt dzīvē.

Kas notiek situācijās, kad pietrūkst līdz algai Latvijā ?

Padomju laikos apstākļos, kad pietrūka finansējums, līdz nākamajai algai atlika tikai dažas alternatīvas – aizņemties no kolēģiem, draugiem vai tuviniekiem vai savilkt jostu. Naudas masa, ko daļa Latvijas iedzīvotāju bija uzkrājuši bija liela, taču iespēja naudu izlietot maza. Preces netika saražotas pienācīgā daudzumā, līdz ar to radās kuriozi, kad rindā pēc auto bija jāgaida 15 gadi. Ja bija vēlme tikt pie auto ātrāk, bija jādodas uz Rumbulu un jāpērk krietni palietots auto par jauna automobiļa cenu. Jāpiebilst, ka šādu iespēju izmantoja liela daļa autovadītāju.

Pašreizējos apstākļos situācijās, kad steidzami vajag naudu un līdz algai nevar gaidīt ir radies pakalpojums – sms kredīti. Izmantojot šo mikrokreditēšanas programmu katrs pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs (ar izņēmumiem) ir spējīgs īstermiņā aizņemties nelielu summu. Tas, protams, nav bez maksas un jārēķinās, ka par aizņēmumu uz vienu mēnesi var nākties maksāt pat vairāk par 20% mēnesī. No otras puses, reizēm ir apstākļi, kas neļauj gaidīt un nauda ir vajadzīga tūlīt un tagad. Šādās reizēs ātrais sms kredīts var izlīdzēt, taču jāatceras, ka nauda būs arī jāatmaksā un tas nekad nebūs tik viegli kā sākotnēji plānots. Ja vajadzīgs lielāks aizdevums, vienmēr pastāv iespēja doties uz banku pēc lielāka aizdevuma. Šobrīd komercbankas ir salīdzinoši pretimnākošas, pieņemot, ka Jums ir regulāri ienākumi un minimālas vajadzības. Uzticamiem klientiem tiek piedāvātas dažādas atlaides un galarezultātā rodas iespēja aizņemties uz krietni zemākiem procentiem nekā piedāvā sms aizdevumu uzņēmumi.

Aplūkojot interneta kredītus Latvijas ekonomikas kopējā perspektīvā, ir jāsecina, ka pozitīvu efektu tie nesniedz. Lielākais šo uzņēmumu ieguldījums ir bufera funkcija, jo tādējādi tiek mazināta nelegālo darboņu rīcības brīvība. Tajā pat laikā plašsaziņas līdzekļos nereti ir dzirdamas negatīvas atsauksmes par šo pakalpojumu, jo ātrie aizdevumi ir dārgi un daļu iedzīvotāju iedzen parādos. Situāciju būtu iespējams mainīt, ja valsts izveidotu pati savu banku nesen likvidētās Hipotēku un Zemes bankas vietā. Ceram, ka tas notiks pēc iespējas drīzākā laikā.